Gimnazija Celje – Center je v okviru evropskega projekta "Lifelong Moving and Volunteering" sodelovala pri spodbujanju telesne aktivnosti, prostovoljstva in digitalnih kompetenc. Projekt, ki ga vodi Šolski center Valkeakoski iz Finske, vključuje tudi Poklicno šolo Friedrich List iz Nemčije. Zaključek projekta je predviden v avgustu 2025, do takrat pa so bile in še bodo izvedene številne dejavnosti, namenjene izboljšanju kakovosti življenja mladih.
Povezava med telesno aktivnostjo, prostovoljstvom in dobrim počutjem
Raziskave (Eurobarometer, 2022; WHO, 2022) so pokazale, da telesna neaktivnost mladih negativno vpliva na njihovo splošno počutje, socialno vključenost in motivacijo. Projekt naslavlja te izzive s spodbujanjem gibanja in prostovoljnega dela ter ozaveščanjem o njunem pomenu za zdrav življenjski slog.
V šolskem okolju je bil projekt sprejet z namenom krepitev športne kulture, razvoja prostovoljstva in spodbujanja odgovornega ter aktivnega državljanstva. Dijakom je omogočil sodelovanje pri organizaciji športnih dogodkov, preizkušanje novih oblik gibanja in poglobljeno razumevanje pomena prostovoljstva.
Projektne aktivnosti in vloga Gimnazije Celje – Center
Za Gimnazijo Celje – Center so mednarodni projekti, kot je “Lifelong Moving and Volunteering”, izjemnega pomena, saj dijakom in učiteljem omogočajo širitev obzorij, pridobivanje novih izkušenj ter razvoj globalne miselnosti. Takšni projekti krepijo medkulturni dialog, omogočajo povezovanje z vrstniki in strokovnjaki iz tujine ter prispevajo k osebnemu in strokovnemu razvoju udeležencev. S sodelovanjem v mednarodnih projektih šola nadaljuje z gradnjo ugleda inovativne in odprte izobraževalne ustanove, ki spodbuja sodelovanje in vseživljenjsko učenje. Koordinatorica projekta je bila Metka Krajnc Sevšek, pri izvedbi pa sta sodelovali tudi Tina Bradeško in Barbara Arlič Kerstein. Ekipo sodelujočih dijakov v projektu so sestavljali Bor Golob, Hana Boj in Taja Kotnik iz 3. A ter Ema Lesjak, Taja Križman Vecej in Ajda Ramšak iz 3. H.
V sklopu projekta so dijaki sodelovali v različnih športnih dejavnostih ter se seznanjali z vseživljenjsko telesno aktivnostjo. Poseben poudarek je bil namenjen razvoju prostovoljstva, saj je prostovoljno delo ključno za spodbujanje družbene povezanosti. Na šoli je bil v tem duhu ustanovljen tudi krožek "Dobrodelne roke", ki dijake povezuje pri dobrodelnih in družbeno koristnih aktivnostih.
Projekt je omogočil tudi povezovanje s športnimi dejavnostmi, kot sta rokomet in pararokomet, ter spodbudil širše razumevanje vključujočega športa. Cilj ni bil zgolj izboljšanje telesne pripravljenosti, temveč tudi oblikovanje skupnosti, ki podpira vse ne glede na njihove fizične sposobnosti.
V okviru projekta so izbrani dijaki obiskali Nemčijo (25.–29. 9. 2023), kjer so sodelovali v različnih dejavnostih ter spoznavali pristope spodbujanja gibanja v Nemčiji (Športna značka). Naslednje srečanje je potekalo na Finskem, v Valkeakoski (21.–26. 4. 2024), kjer so dijaki aktivno sodelovali v športnih in prostovoljskih aktivnostih. Zadnje srečanje dijakov in profesorjev je potekalo v Celju (23.–27. 9. 2024), kjer smo organizirali različne dogodke in aktivnosti povezane z gibanjem in/ali prostovoljstvom.
Program je vključeval teambuilding aktivnosti, obisk Muzeja premogovništva v Velenju, sodelovanje z lokalnimi gasilci-prostovoljci, pohod na Stari grad Celje z lokostrelskimi izzivi ter obiske športnih klubov, kot sta NK Z’dežele in RK Pivovarna Laško. Udeleženci so imeli priložnost srečanja z lokalnimi športnimi delavci in prostovoljci ter se preizkusili v različnih športnih izzivih. Zaključni dogodek je vključeval tudi podelitev certifikatov udeležencem ter evalvacijo projekta.
Širši vpliv projekta na šolo in skupnost
Projekt "Lifelong Moving and Volunteering" je prinesel nova znanja in izkušnje, hkrati pa je vplival na širšo skupnost. Med ključnimi dosežki so:
- Povečanje motivacije za telesno aktivnost: Gibanje ni omejeno zgolj na tradicionalne športne oblike, temveč ga je mogoče vključiti v vsakodnevno življenje na raznolike načine.
- Krepitev prostovoljstva: S sodelovanjem v prostovoljnih dejavnostih so mladi pridobili dragocene izkušnje, razvijali socialne veščine in občutek odgovornosti.
- Razvoj digitalnih kompetenc: Projekt je vključeval uporabo digitalnih orodij za organizacijo dogodkov in ustvarjanje izobraževalnih vsebin, kar je pripomoglo k dvigu digitalne pismenosti.
- Mednarodno sodelovanje in izmenjava dobrih praks: Partnerstvo s finskimi in nemškimi organizacijami je omogočilo primerjavo različnih pristopov k športu in prostovoljstvu ter širjenje obzorij vseh udeležencev.
Zaključek projekta "Lifelong Moving and Volunteering" pomeni pomembno pridobitev za šolo in dijake Gimnazije Celje - Center, ki je sicer za prostovoljska udejstvovanja svojih dijakov že prejela naziv Junaki našega časa. Skozi različne aktivnosti so se mladi naučili pomena gibanja, sodelovanja in prostovoljstva, kar jim bo koristilo tudi v prihodnosti. Pridobljene izkušnje bodo prispevale k bolj povezani šolski ter krepile zavest o pomenu aktivnega življenjskega sloga in medsebojne pomoči. Takšne pobude ostajajo pomemben del vzgojno-izobraževalnega procesa, saj mladim ponujajo priložnosti za osebno rast, pridobivanje novih veščin in širjenje obzorij.
Metka Krajnc Sevšek, prof.
PRIJAVA NA E-NOVICE
Ne zamudi pomembnih obvestil in dogodkov. Želite prejemati Prostovoljske e-novice? Vpišite vaš e-mail:



Spletna stran www.prostovoljstvo.org je projekt Slovenske filantropije, nosilke Slovenske mreže prostovoljskih organizacij. Na enem mestu posameznikom, prostovoljskim organizacijam in širši javnosti predstavljamo vse pomembne novice na področju prostovoljstva. Z razvitim informacijskim sistemom povezujemo zainteresirane prostovoljce in prostovoljske organizacije. Vsebine novic, dogodkov in prostovoljskih del prispevajo članice Slovenske mreže prostovoljskih organizacij.
